Vice President and Chief Executive

Vince Di Pietro
Vice President and Chief Executive
Lockheed Martin Australia & New Zealand

Vince joined the Royal Australian Navy in 1976 as a trainee pilot and has flown 5,000 hours in helicopters and aeroplanes. He achieved an A1 Category Qualified Helicopter Instructors rating (RAF) and an A2 Category fixed wing jet and turbo-prop Qualified Flying Instructors rating (RAAF) and was awarded the Peter Mitchell Prize for Instructor of the Year in 1985.

A graduate of the RAN Staff College, he was promoted to Commander in 1994, he served in the Australian High Commission, London. On return to Australia in 1997 he was appointed Deputy Commander Australian Naval Aviation Force and Commander Aviation Operations at Naval Air Station Nowra. In January 2000 he assumed command of Fleet Base West/HMAS Stirling. On promotion to Captain in January 2002, he was appointed Chief of Staff to the Commander Australian Navy Aviation. In 2003 he attended the Australian Defence College Centre for Defence and Strategic Studies, gaining a Master of Arts (Strategic Studies) and was awarded the Commander Australian Defence College Medallion. He was awarded the Conspicuous Service Cross in the 2007 Australia Day Honours List for outstanding achievement as Director General Navy Certification, Safety & Acceptance in Navy Systems Command from December 2003 until January 2006.

In January 2006 he was appointed as Director of Studies - Navy at the Australian Command and Staff College, and served as Acting Commandant from September 2006 to February 2007. He was promoted to Commodore and appointed as Australia's Naval Attaché to the United States in Washington, DC from June 2007 to June 2010. His work as Naval Attaché was recognised by the United States with the award of the Legion Of Merit (Officer Division) by the Secretaries of Defence and US Navy.

Commodore Di Pietro returned to Australia to be Director-General Navy Capability Plans and Engagement in Navy Strategic Command in July 2010 and was appointed Commander Fleet Air Arm from January 2013 and retired from full time service in March 2016.

Vince was appointed as Member of the Order of Australia in the Queen’s Birthday Honours List on June 2016 for exceptional service as Commander Fleet Air Arm from January 2013 to January 2016 and as Australia’s Naval Attached to the United States from June 2007 until June 2010.

He is a Fellow of the Royal Aeronautical Society and the Australian Institute of Company Directors.

 

VinceDiPietro-web