הסימולטור של ה-F-35 נחת בישראל

f35-simulator-israel

טייסים ישראלים יתאמנו על הסימולטור החדש של לוקהיד מרטין לקראת הגעתו של המטוס החמקן המתוכננת ל-2016

הסימולטור הראשון למטוסי ה- F-35 – המטוסים המתקדמים ביותר של חיל האוויר, הגיע לישראל לאחרונה ונחשף ביום רביעי (15.04.15) בבסיס חיל האוויר בנגב, כחלק מההכנות להגעתו של המטוס המתקדם בדצמבר 2016.

הסימולטור ישתלב ביתר ההכנות של חיל האוויר לקראת ייסוד הטייסת הראשונה של המטוס החמקן המכונה "אדיר" בעברית.

לטייסת כבר מונה מפקד בדרגת תא"ל ועוד חמישה טייסי קרב שיקבלו אימונים ייחודים בארה"ב במהלך השנה הקרובה. צוות זה צפוי לאמן את הטייסים העתידיים של הטייסת שתכלול 19 טייסים.

להבדיל ממטוסי קרב דו-מושביים מסורתיים הנמצאים בשירות, ה"אדיר" הינו מטוס חד-מושבי, מה שימנע מטייסים חדשים "ליהנות" מהלוקסוס של לטוס עם מדריך כטייס משנה.

הסימולטורים המלאים המיוצרים על ידי לוקהיד מרטין מתוכננים להגיע לישראל באמצע 2016 ומיועדים להיות זהים למטוס האמיתי - כולל מסכי התלת ממד הזוויתיים המקיפים את תא הטייס.

גורמים בלוקהיד מרטין מסרו ש-60 שעות סימולטור מספיקות על מנת להכשיר טייסי קרב לפעילות מבצעית ב-F-35. בנוסף, מסרו אותם גורמים שטייסים ותיקים שהטיסו את המטוס והתנסו בסימולטור העידו ש"הסביבה ידידות וקלה לשימוש כמו אייפד. הכל בלחיצת כפתור. זה כמו שלפני חמש שנים אף אחד לא דמיין שתהיה לנו גישה לאינטרנט ולמיילים בכל רגע בכיס".
 

בין הראשונים לנסות את הסימולטור היה שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו. בסיום "טיסת הסולו" הראשונה שלו צייץ שפירו בטוויטר: "מטיס את סימולטור ה- F-35 בבסיס חיל האוויר בנבטים. מטוס מדהים. יסייע לשמור על העליונות הצבאית של ישראל בדור הבא". על פי השגריר, למטוס יכולות התקפיות שאינן ברות השוואה למטוסים אחרים ואלו תסייענה לשמר את העליונות האווירית של חיל האוויר הישראלי בדורות הבאים.

מפקד בסיס נבטים ציין: "ה–F-35 מביא עמו את היכולות המתקדמות בעולם לחיזוק ההתמודדות שלנו עם אתגרים אזוריים רבים – אתגרים שבמידה ונתבקש לספק להם מענה, נוכל לספק אותו".

מטוסי ה-F-35  הראשונים צפויים להגיע ארצה בדצמבר 2016.