Code Quest 2019 Winners

Code Quest was held at twenty-three Lockheed Martin sites around the world. The winning teams are:

2019 Problems and Solutions

2019 Solutions SG

2019 Rozwiązania

Aguadilla, PR

Novice

1st Place – UGHS, “UGHS, CTRL+V” – 130 points

2nd Place –UHS, “UHS” – 95 points

3rd Place – RAMEY, “Ramey Bombers 2.0” – 65 points

 

Ampthill, UK

Novice

1st Place – Samuel Whitbread School, “Disks rule” – 110 points

2nd Place – Harlington Upper School, “Harlington 4” – 40 points

3rd Place – Harlington Upper School, “Harlington 1” – 40 points

 

Arlington, VA

Advanced

1st Place – Thomas Jefferson High School for Science and Tech, “TJHSST 1” – 390 points

2nd Place – Stone Bridge High School, “Stone Bridge 1” – 205 points

3rd Place – Governor's School for Science and Technology, “GSST Seniors” – 175 points


Novice

1st Place – Bishop Denis J. O'Connell High School, “Novice Cyber Knights” – 130 points

2nd Place – Governor's School for Science and Technology, “GSST Juniors” – 120 points

3rd Place – Governor's School for Science and Technology, “GSST Team 3” – 105 points

 

Bethesda, MD

Advanced

1st Place – Thomas S. Wootton High School, “Turner's Angels” – 335 points

2nd Place – Dominion High School, “DHS 2” – 290 points

3rd Place – W.T. Woodson High School, “HashMapOfSize1” – 235 points

Novice

1st Place – Richard Montgomery High School, “The Rockets Computer Team - Novice” – 215 points

2nd Place – Montgomery Blair High School, “Static Duo” – 160 points

3rd Place – W.T. Woodson High School, “SubToPewds” – 145 points

 

Colorado Springs, CO

Advanced

1st Place – Rocky Mountain, “Rocky Mountain Coders” – 190 points

2nd Place – Montrose High School, “Montrose Indians” – 170 points

3rd Place – Hill-Murray School, “PioNerds A” – 135 points

Novice

1st Place – The Vanguard School, “Team Vanguard” – 90 points

2nd Place – D20 STEM Program, “Int elligency;” – 40 points

3rd Place – Pine Creek, “Code My Own Way” – 35 points

 

Dallas, TX

Advanced

1st Place – Texas Academy of Math and Science, “TAMS” – 275 points

2nd Place – Obra D Tompkins HS, “Ccyber Falcons” – 270 points

3rd Place – Lovejoy High School, “LoJo Coders” – 225 points

Novice

1st Place – Plano East High School, “PESH Novice” – 170 points

2nd Place – Lovejoy High School, “LoJo Team #2” – 150 points

3rd Place – McKInney Area Christian Homeschoolers, “Java Beans” – 100 points

 

Dartmouth, Nova Scotia, CA

Novice

1st Place – C. P. Allen, “Team 2” – 75 points

2nd Place – C. P. Allen, “Big Beauties” – 35 points

3rd Place – Dartmouth High, “Team 2” – 25 points

 

Denver, CO

Advanced

1st Place – Ridgeview Classical Schools, “Hoplites 1” – 275 points

2nd Place – STEM School Highlands Ranch, “STEM Team 1” – 220 points

3rd Place – Niwot High School, “Niwot Cougars” – 210 points

Novice

1st Place – Rocky Mountain High School, “Coding Lobos 2” – 185 points

2nd Place – STEM School Highlands Ranch, “STEM Team 2” – 135 points

3rd Place – Colorado Academy, “Reel Big Fish & Knuckles” – 65 points

 

Fort Worth, TX

Advanced

1st Place – St. Dominic Savio Catholic High School, “The Grim Treapers” – 565 points

2nd Place – Richardson High School, “Microsoft Tech Support” – 565 points

3rd Place – Richardson High School, “Microsoft Help Desk” – 430 points

Novice

1st Place – Plano West Senior High School, “PWSH Novice” – 280 points

2nd Place – Plano West Senior High School, “PWSH Nov 2” – 160 points

3rd Place – McKinney High School, “MHS3” – 135 points

 

Greenville, SC

Advanced

1st Place – Gwinnett School of Math, Science, and Technology, “GSMST Cyber Dragons - B” – 190 points

2nd Place – Southside High School, “Tech Tigers A” – 160 points

3rd Place – JL Mann, “See Image” – 105 points

Novice

1st Place – Anderson District 1 & 2 Career and Technology Center, “ACTC Little Coders” – 75 points

2nd Place – Gwinnett School of Math, Science, and Technology, “GSMST Cyber Dragons - E” – 70 points

3rd Place – Dreher High School, “catDuck” – 65 points


Hanover, MD

Advanced

1st Place – Kent Island, “Kent Island” – 105 points

2nd Place – Baltimore PolyTechnic HS, “Balto. Poly Tech” – 85 points

3rd Place – Montgomery Blair HS, “Shrug” – 85 points

Novice

1st Place – STEM Program, “Ellicott Coder” – 80 points

2nd Place – Chesapeake Science PT, “CSP Code Bots” – 75 points

3rd Place – Home School, “Code Blodded” – 75 points

 

Houston, TX

Advanced

1st Place – William P Clements, “Rangers1” – 690 points

2nd Place – Cypress Woods High School, “Code Ninjas 2” – 510 points

3rd Place – Cypress Woods High School, “Code Ninjas 1” – 495 points

Novice

1st Place – Friendswood High School, “Friendswood Team 1” – 175 points

2nd Place – Friendswood High School, “Friendswood Team 2” – 130 points

3rd Place – Harmony School of Advancement, “Harmony Hawks 2” – 80 points

 

Huntsville, AL

Advanced

1st Place – Bob Jones High School, “Patriots3” – 125 points

2nd Place – New Century Technology High School, “Pyumvirate” – 115 points

3rd Place – Bob Jones High School, “Patriots1” – 110 points

Novice

1st Place – Trinitas Tech Robotics, “Beth Berryman” – 40 points

2nd Place – Sparkman High School, “Senators” – 35 points

3rd Place – New Century Technology High School, “TransCoders” – 25 points

 

King of Prussia, PA

Advanced

1st Place – Lower Merion High School, “Lower Merion 2” – 205 points

2nd Place – Wissahickon High School, “NullPointerException” – 205 points

3rd Place – John P. Stevens High School, “Infinite Loop” – 155 points

Novice

1st Place – Emmaus High School, “#Stinger” – 65 points

2nd Place – Upper Merion Area High School, “Upper Merion” – 55 points

3rd Place – Upper Darby High School, “UD Royals” – 50 points

 

Marietta, GA

Advanced

1st Place – Lakeview High School, “Lakeview Academy” – 220 points

2nd Place – Hillgrove High School, “Java Coders” – 210 points

3rd Place – Lambert High School, “!Losers” – 160 points

Novice

1st Place – Marist School “Marist Blue” – 155 points

2nd Place – Kennesaw Mountain High School, “KMHS Mustangs” – 125 points

3rd Place – Holy Innocents Episcopal School, “HiES Team 2A” – 110 points

 

Mielec, PL

Novice

1st Place – III Liceum Ogólnokszta³c¹ce w Tarnowie, “Warzywo” – 275 points

2nd Place – Zespó³ Szkó³ Nr 2 w Dêbicy im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, “Bluescreen” – 155 points

3rd Place – II Liceum Ogólnokszta³c¹ce w Tarnowie, “Team Alpha” – 125 points

 

Moorestown, NJ

Advanced

1st Place – The Princeton High School “ramanujan101” – 340 points

2nd Place – Montclair Kimberly Academy, “STEMMERS” – 195 points

3rd Place – Roslyn High School, “Roslyn White” – 160 points

Novice

1st Place – Bordentown Regional High School, “Bit Lasagna” – 160 points

2nd Place – Manalapan High School, “No Flux Given” – 145 points

3rd Place – John P. Stevens High School, “Cyberhawks” – 145 points

 

Orlando, FL

Advanced

1st Place – Cypress Bay High School, “Lightning” – 480 points

2nd Place – Doral Academy, “The Lads” – 430 points

3rd Place – Timber Creek High School, “Silver Wolves” – 425 points

Novice

1st Place – Cypress Bay High School, “Thunder” – 200 points

2nd Place – Seminole High School, “Seminole Novice” 195 points

3rd Place – Wiregrass Ranch High School, “Da Bulls (Novice)” – 190 points

 

Owego, NY

Advanced

1st Place – Jamesville-Dewitt High School, “. Codebusters” – 230 points

2nd Place – Webster Schroeder High School, “void” – 210 points

3rd Place – Cowanesque Valley High School, “CVHS-Blue” – 75 points

Novice

1st Place – Webster Schroeder High School, “CyberWarriors” – 35 points

2nd Place – Jamesville-Dewitt High School, “Team Ben” – 25 points

3rd Place – Jamesville-Dewitt High School, “Team Name Generator” – 25 points

 

Palmdale, CA

Advanced

1st Place – Mira Costa High School “Hackers from Heck” – 275 points

2nd Place – Valencia High School, “Coding is pretty fun” – 160 points

3rd Place – Westlake High School, “Code Warriors Again” – 145 points

Novice

1st Place – Mira Costa High School, “Mira Coders” – 135 points

2nd Place – Redondo Union High School, “Sea Hawks Novice” – 130 points

3rd Place – STEMPIA (STEM), “Turtles” – 95 points

 

Stratford, CT

Advanced

1st Place – Milford High School, “Milford 1” – 215 points

2nd Place – Staples High School, “The Staplers” – 150 points

3rd Place – Amity High School, “Int Elligence= Amity;” – 145 points

Novice

1st Place – New Milford High School “New Milford B” – 75 points

2nd Place – Martha's Vineyard Regional High School, “Ph@t Y33t” – 55 points

3rd Place – Martha's Vineyard Regional High School, “Time Travel Stu66” – 40 points

 

Sunnyvale, CA

Advanced

1st Place – Monta Vista High School, “Matador Platinum” – 690 points

2nd Place – Branham High School, “Branham Wizz” – 285 points

3rd Place – Mission San Jose High School, “MSJ C++ders” – 270 points

Novice

1st Place – Valley Christian High School, “Unicornz” – 200 points

2nd Place – Evergreen Valley High School, “Everbronze Valley” – 170 points

3rd Place – Evergreen Valley High School, “Team Novice” – 155 points

 

Whiteley, U.K.

Advanced

1st Place – Havant & Southdowns College, “willCodeForPizza” – 165 points

2nd Place – Churchers College, “Limited Potential” – 155 points

3rd Place – Churchers College, “Python_sucks();” – 90 points

Novice

1st Place – Churchers College, “Churcher’s Mashup” – 150 points

2nd Place – The Petersfield School, “Null Pointer Exception” – 95 points

3rd Place – The Petersfield School, “Oct31=Dec25” – 35 points

 

May 18th, 2019

Suntec City, Singapore

Novice

1st Place – National Junior College, “NJC Team A” – 195 points

2nd Place – Anderson Secondary, “ANDSS 1” – 110 points

3rd Place – Nanyang Polytechnic, “Return Void” – 85 points

 

Code Quest 2019 Regional Winners

April 27th, 2019

Colorado State

(Colorado Springs and Denver)

Novice

1st Place – Rocky Mountain High School, “Coding Lobos 2” – 185 points

2nd Place – STEM School Highlands Ranch, “STEM Team 2” – 135 points

3rd Place – The Vanguard School, “Team Vanguard” – 90 points

Advanced

1st Place – Ridgeview Classical schools, “Hoplites 1” – 275 points

2nd Place – STEM School Highlands Ranch, “STEM Team 1” – 220 points

3rd Place – Niwot High School, “Niwot Cougars” – 210 points

 

Texas State

(Dallas, Fort Worth and Houston)

Novice

1st Place – Plano West Senior High School, “PWSH Novice” – 280 points

2nd Place – Friendswood High School, “Friendswood Team 1” – 175 points

3rd Place – Plano East High School, “PESH Novice” – 170 points

 

Advanced

1st Place – William P. Clements, “Rangers1” – 690 points

2nd Place – St. Dominic Savio Catholic High School, “The Grim Treapers” – 565 points

3rd Place – Richardson High School, “Microsoft Tech Support” – 565 points

 

WMA

(Arlington VA, Bethesda MA, and Hanover MD)

Novice

1st Place – Richard Montgomery High School, “The Rockets Computer Team - Novice” – 215 points

2nd Place – Montgomery Blair High School, “Static Duo” – 160 points

3rd Place – W.T. Woodson High School, “SubToPewds” – 145 points

Advanced

1st Place – Thomas Jefferson High School for Science and Tech, “TJHSST 1” – 390 points

2nd Place – Thomas S. Wootton High School, “Turner's Angels” – 335 points

3rd Place – Dominion High School, “DHS 2” – 290 points