2023

Code Quest 2023

  • Aguadilla, Puerto Rico
    •  Novice Division (no Advanced division at this site)
      1. Team “UHS” from Escuela Secundaria de la UPR Rio Piedras (60 points)
      2. Team “Binary Bombers #1” from Ramey School (30 points)
      3. Team “Corpus Christi Eagles” from Educational Services Corpus Christi (25 points)
  • Ampthill, United Kingdon
    • Advanced Division
      1. Team “The Cache Hits” from Bedford School (120 points)
      2. Team “Monty Pythons” from Upton Court Grammar School (55 points)
      3. Team “The Registers” from Bedford School (45 points)
    • Novice Division
      1. Team “SWA Team A” from Samuel Whitbread Academy (10 points, tie broken by time of last correct submission)
      2. Team “SWA Team B” from Samuel Whitbread Academy (10 points, tie broken by time of last correct submission)
      3. Team “The Peekers” from Bedford School (10 points, tie broken by number of incorrect responses)
         
  • Australia/Pacific
    • Results pending; contest scheduled for tomorrow evening, US time
       
  • Bethesda, Maryland        
    • Advanced Division
      1. Team “3.14thon” from Watkins Mill HS (260 points)
      2. Team “MBHS Team A” from Montgomery Blair HS (170 points)
      3. Team “MBHS Team C” from Montgomery Blair HS (160 points)
    • Novice Division
      1. Team “Silly Sellers” from Northwest HS (155 points)
      2. Team “11:59” from Montgomery Blair HS (125 points)
      3. Team “redpwn” from Montgomery Blair HS (90 points)
         
  • Dallas, Texas
    • Advanced Division
      1. Team “Nutty Nested Loops” from Richardson HS (305 points)
      2. Team “Protosurge” from UME Preparatory Academy (190 points, promoted from Novice Division)
      3. Team “GPCI Code Brainiacs” from The Grand Prairie Collegiate Institute (170 points, promoted from Novice Division)
    • Novice Division
      1. Team “Fruity For Loops” from Richardson HS (160 points, tie broken by number of problems solved)
      2. Team “Team 1” from Marcus HS (160 points, tie broken by number of problems solved)
      3. Team “The Pyromaniacs” from Richardson HS (130 points)
         
  • Denver, Colorado
    • Advanced Division
      1. Team “CA==202” from Colorado Academy (305 points)
      2. Team “Drop Table Teams” from CEC Early College (230 points)
      3. Team “char grillers” from CEC Early College (185 points)
    • Novice Division
      1. Team “Rock Canyon Jaguars” from Rock Canyon HS (145 points)
      2. Team “Innovation Center #1” from Innovation Center SVVSD (135 points)
      3. Team “Arap Warriors II” from Arapahoe HS (55 points)
         
  • Fort Worth, Texas
    • Advanced Division
      1. Team “Farmer John’s Farm” from Coppell HS (460 points)
      2. Team “Trojans2” from Trinity Valley HS (290 points)
      3. Team “CyberFalcon 1” from Obra D Tompkins HS (240 points)
    • Novice Division
      1. Team “Falcons 1” from Fort Worth Country Day (195 points)
      2. Team “AKA” from Plano West Senior HS (145 points)
      3. Team “MHS3” from McKinney HS (90 points)
         
  • Hanover, Maryland
    • Advanced Division
      1. Team “Tobituary” from Marriotts Ridge HS (105 points)
      2. Team “Severna Park Varsity” from Severna Park HS (85 points, promoted from Novice Division)
      3. Team “Crofton Cookies” from Crofton HS (75 points, promoted from Novice Division)
    • Novice Division
      1. Team “Cyber Eagles” from McDonogh School (55 points)
      2. Team “Settlers” from McDonogh School (50 points)
      3. Team “Nihal and Friends” from Marriotts Ridge HS (40 points)
         
  • Havant, United Kingdom
    • Advanced Division
      1. Team “Crookhorn College” from Crookhorn College (135 points, promoted from Novice Division)
      2. Team “Charterhouse 1” from Charterhouse (105 points)
      3. Team “Ardingly XP” from Ardingly College (65 points, promoted from Novice Division)
    • Novice Division
      1. Team “Java Dukes” from Bohunt Sixth Form (30 points)
      2. Team “While_Here” from HSDC (20 points)
      3. Team “Charterhouse 5” from Charterhouse (10 points)
         
  • Huntsville, Alabama
    • Advanced Division
      1. Team “The Dubs” from James Clemens HS (255 points)
      2. Team “XSort” from Alabama School of Fine Arts (75 points)
      3. Team “Pepper Hackers 3.5” from New Century Technology HS (65 points, promoted from Novice Division)
    • Novice Division
      1. Team “Krone” from James Clemens HS (30 points, tie broken by number of incorrect responses)
      2. Team “Cyber Dumplings” from James Clemens HS (30 points, tie broken by number of incorrect responses)
      3. Team “Digital Raiders” from Randolph HS (10 points)
         
  • King of Prussia, Pennsylvania
    • Advanced Division
      1. Team “Tech Knights 1” from North Penn HS (170 points)
      2. Team “EA Team 1” from Episcopal Academy (155 points, promoted from Novice Division)
      3. Team “NullPointerException” from Wissahickon HS (100 points)
    • Novice Division
      1. Team “Knights of Code 2” from North Penn HS (60 points)
      2. Team “Wildcats V” from Owen J. Roberts HS (50 points, tie broken by number of problems solved)
      3. Team “Central Bucks High School South” from Central Bucks HS South (50 points, tie broken by number of problems solved)
         
  • Marietta, Georgia
    • Advanced Division
      1. Team “SFHS Team 3” from South Forsyth HS (250 points)
      2. Team “Brute Force” from Gwinnett School of Math, Science, and Technology (210 points)
      3. Team “Chamblee Team 1” from Chamblee HS (160 points, tie (with Novice team below) broken by number of problems solved)
    • Novice Division
      1. Team “Ctrl Alt Defeat” from Gwinnett School of Math, Science, and Technology (160 points, tie (with Advanced team above) broken by number of problems solved)
      2. Team “Eid Mubarak” from Paul Duke Stem HS (115 points)
      3. Team “HillgroveC” from Hillgrove HS (55 points)
         
  • Mielec, Poland
    • Advanced Division
      1. Team “JKM” from III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie (350 points)
      2. Team “NWCR” from ZS Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie (200 points, promoted from Novice Division)
      3. Team “BETTER CODE SAUL” from III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie (195 points)
    • Novice Division
      1. Team “Anonymous Kwiatek” from ZS Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy (150 points)
      2. Team “Copernicus” from II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Mielcu (125 points)
      3. Team “Greg” from ZS Technicznych im. Bohaterów Września 1939 r. w Kolbuszowej (95 points)
         
  • Moorestown, New Jersey
    • Advanced Division
      1. Team “Princeton CPT Aleph” from Princeton HS (460 points)
      2. Team “Princeton CPT Alpha” from Princeton HS (305 points, tie broken by number of incorrect responses)
      3. Team “Lively Segment Tree” from The Pingry School (305 points, tie broken by number of incorrect responses)
    • Novice Division
      1. Team “master procrastinators” from Clearview Regional HS (285 points)
      2. Team “Modulo-1 Arithmetic” from Hunterdon County Academies (105 points)
      3. Team “Bergen Tech Team 1” from Bergen Tech Teterboro (65 points)
         
  • Orlando, Florida
    • Advanced Division
      1. Team “Team 2” from Suncoast HS (305 points)
      2. Team “TFA Gold” from The First Academy (195 points, promoted from Novice Division)
      3. Team “TPS1” from Trinity Preparatory School (165 points)
    • Novice Division
      1. Team “CPUniversity” from University HS (130 points)
      2. Team “Horizon High School #1” from Horizon HS (120 points)
      3. Team “West Shore E” from West Short Jr/Sr HS (110 points)
         
  • Owego, New York
    • Advanced Division
      1. Team “J-D Advanced 1” from Jamesville-DeWitt HS (175 points)
      2. Team “Schroeder Binary Bombers” from Webster Schroeder HS (130 points, tie broken by number of incorrect responses)
      3. Team “Murcielago” from Stempia Computer Institute (130 points, promoted from Novice Division, tie broken by number of incorrect responses)
    • Novice Division
      1. Team “Brighton Blue” from Brighton HS (115 points)
      2. Team “Team EA” from Williamsville East HS (90 points)
      3. Team “Code Compilers” from Fayetteville-Manlius HS (65 points)
         
  • Stratford, Connecticut
    • Advanced Division
      1. Team “GHS Team A” from Glastonbury HS (220 points)
      2. Team “GHS Team C” from Glastonbury HS (195 points, promoted from Novice Division)
      3. Team “Westhill Vikings Varsity A” from Westhill HS (135 points)
    • Novice Division
      1. Team “Karel Fanatics” from Center for Global Studies (85 points)
      2. Team “Martlet Mavericks” from Westminster School (25 points)
      3. Team “Kool Karels” from Brien McMahon HS (10 points)
         
  • Sunnyvale, California
    • Advanced Division
      1. Team “The Wiseleys” from Cupertino HS (375 points)
      2. Team “FHS CS Club” from Foothill HS (220 points)
      3. Team “8 Bit Bruins” from Branham HS (185 points)
    • Novice Division
      1. Team “Java the Hutt” from Cupertino HS (115 points)
      2. Team “MV Hackers” from Monta Vista HS (70 points)
      3. Team “EV_CODE_COMPILERS” from Evergreen Valley HS (65 points)
         
  • United States Virtual
    • Advanced Division
      1. Team “Perfect Infrastructure” from Montgomery Blair HS (705 points)
      2. Team “Shin” from The Harker School (550 points)
      3. Team “Byte Busters” from Gwinnett School of Math, Science, and Technology (320 points)
    • Novice Division
      1. Team “Out of Memory” from Westlake HS (300 points)
      2. Team “ATC ATC ATC (ATC)” from Advanced Technology Center (195 points)
      3. Team “Pow(Poof) Girls” from iUniversity Prep (190 points)

Code Quest 2023

2023 locations:

Aguadilla, PR 
Ampthill, UK 
Australia/Singapore/New Zealand  (Combined APAC Virtual Event)
Bethesda, MD  
Dallas, TX  
Denver, CO 
Fort Worth, TX  
Hanover, MD  
Havant, UK  
Huntsville, AL 
King of Prussia, PA 
Marietta, GA 
Mielec, PL  
Moorestown, NJ 
Orlando, FL 
Owego, NY 
Stratford, CT 
Sunnyvale, CA 
US  (Virtual. Event)

Contact Code Quest:
For additional information,
please email Code Quest at
code-quest.gr-aero@lmco.com